sobota, 25 czerwca 2016

Gołąbki

     
  Kapusta młoda ,w sezonie jest bardzo częstym gościem na naszych stołach w bardzo różnych daniach , a mnie naszło na gołąbki które uwielbiam i mogła bym je jeść codziennie .
Każdy z nas robi je na swój sposób , a to jest moja wersja zapraszam .


 Składniki 

     1 główka kapusty białej 
     500 dag mięsa mielonego 
     2 jajka 
     1 duża cebula
    1 torebka ryżu 
    5 łyżeczka śmietany 
    4 łyżeczki koncentratu pomidorowego
    2 kostki rosołowe 
    sól 
    pieprz ziołowy 
    pieprz czarny 


Wykonanie 

Kapustę parzymy w gotującej się wodzie i kiedy wierzchnie liście zmiękną odcinamy i parzymy następne warstwy aż do wykorzystania całej kapusty .
 Do mięsa mielonego dodajemy ugotowany ryż ,jajka ,sól pieprz ziołowy i pieprz czarny, cebule pokrojoną w kostkę i przesmażoną ,następnie wszystko razem dokładnie mieszamy 

Kiedy mamy już wszystkie liście kapusty sparzone ,nożem odcinamy twardy głąb i wykładamy mięso mielone i zawijamy ,i tak robimy aż do wykorzystania mięsa i dużych liści kapusty ,kiedy już wszystkie gołąbki mamy gotowe ,rozgrzewamy patelnie z odrobiną masła i przesmażamy wszystkie gołąbki na złoty kolor .
W garnku układamy liście kapusty które nam pozostały tak aby nasze gołąbki podczas gotowania się nie przypaliły , i wykładamy wszystkie przesmażone gołąbki .

 Zalewa do gołąbków 

Do miski wlewamy około litra wody gorącej i dodajemy kostki rosołowe ,koncentrat pomidorowy i śmietanę i doprawiamy do smaku i wszystko razem mieszamy i zalewamy gołąbki i gotujemy na bardzo małym ogniu do miękkości kapusty .

                                                                             Smacznego 
Prześlij komentarz